"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

„Să le insuflăm copiilor noștri convingerea că sunt fiii lui Dumnezeu” | Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial

Cu ajutorul Domnului, duminică, 16 februarie 2020, în a doua Duminică a Triodului, a întoarcerii fiului risipitor, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial, în cadrul căreia a hirotonit un nou slujitor al Altarului lui Hristos și a hirotesit întru citeț și ipodiacon pe credinciosul Dănuț Stan, pe seama Paraclisului „Sfântul Ioan de-Dumnezeu-cuvântătorul”.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a vorbit celor prezenți despre semnificația tainică a pildei fiului risipitor: „Această pildă ne descoperă și ne reamintește că noi toți suntem chemați să ne educăm conștiința, a noastră și a copiilor noștri, că suntem fii ai lui Dumnezeu și moștenitori ai Împărăției Sale, un privilegiu pe care nu mai reușim să-l asumăm în întregime. Prin Taina Botezului, primim haina lui Hristos, ne îmbrăcăm în El și, astfel, devenim una cu El, devenim și noi fii după har ai lui Dumnezeu și posibili moștenitori ai Împărăției Sale. De aceea, haina Botezului este cu mult mai mare decât orice altă distincție împărătească, pentru că împăratul este al lumii acesteia, iar moștenirea pe care Dumnezeu ne-o promite este a Împărăției Sale. Ceea ce primim la Botez este harul lui Dumnezeu, pe care Adam l-a pierdut, noi avem acest privilegiu de a reface legătura noastră în duh și în adevăr cu Cel Care ne-a creat”.

La momentul potrivit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit întru preot pe Cucernicul Părinte Diacon Ioan Botea, pe seama Paraclisului „Sfântul Ioan de-Dumnezeu-cuvântătorul”, îndemnându-l să primească cu multă jertfă și cu multă responsabilitate această misiune pe care Domnul i-a rânduit-o.

La final, toți credincioșii au fost binecuvântați de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3183164