"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Se continuă lucrările la Capela din Cimitirul Ortodox, de la Torino

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2, se continuă lucrările la Capela Cimitirului Ortodox Român din Torino, primul cimitir al comunității românești ortodoxe din Italia.

Pe 27 Iulie 2019, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, a sfințit piatra de temelie a Capelei din incinta cimitirului cu hramul "Învierea lui Lazăr" și "Sf. Mc. Efrem cel Nou". După definitivarea lucrărilor la nivelul criptelor și a structurii de rezistență, se continuă cu zidirea pereților din cărămidă a bisericii-capelă, următorul pas fiind acela al lucrărilor la cupolă.

Până acum, în cimitirul ortodox român din Torino au fost înmormântați 52 de creștini, în mijlocul cărora se află și părintele Lucian Roșu, care a trecut la cele veșnice pe data de 2 ianuarie 2020.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3183166