"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

”Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România”

Duminică, 12 iulie, în Parohia ”Sfântul Mucenic Bonifatie” din San Bonifacio, protopopiatul Triveneto II, a fost prezentat tinerilor proiectul”Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România”. Proiectul se desfășoară concomitent în parohia San Bonifacio și în parohia ”Adormirea Maicii Domnului” Sintești, protopopiatul Ilfov Sud din Arhiepiscopia Bucureștilor. Acesta presupune ca fiecare tânăr înscris să cerceteze viața unui sfânt din țara în care trăiește și să o aștearnă în scris, făcând-o astfel cunoscută și celorlalți tineri din cele două parohii. 
Informațiile despre sfântul ales vor fi scrise de mână sau la calculator. Copiii vor picta, desena sau colora icoana sfântului ales. De asemenea, ei vor scrie troparul sau condacul, folosindu-și imaginația pentru a împodobi scrierea imnografică.

În perioada 1-15 august, în bisericile parohiilor Sintești și San Bonifacio va avea loc expoziția "Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România", unde vor fi expuse lucrările copiilor participanți la proiect.
Acest proiect presupune un schimb de experiență între copiii din ambele parohii. 

Slavă Domnului pentru toate!

psa. Andreea Tatiana Stîngă - San Bonifacio

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3382995