"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

III Jurnal de carantină  ~ mărturii ale preoților și mirenilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei ~

(Fragmente din jurnalul Părintelui Neculai Postolache – Camposampiero)

28 martie 2020 - Procesiune  cu Icoana Maicii Domnului Pantanassa

   Ne-am  obișnuit greu cu slujirea fără credincioși în biserică. Cele mai grele momente au fost acelea în care, în timpul slujbei trebuia să mă întorc către popor și să spun: „Pace tuturor” sau când trebuia să cădesc, sau să predic în fața unei camere de luat vederi, fără a vedea fețele celor care ar fi trebuit să fie cu noi, împreună rugători. A fost un alt fel de comuniune, dar a fost o comuniune extinsă pe un teritoriu mare, în care fiecare casă în care a intrat prin intermediul undelor, Cuvântul lui Dumnezeu, a fost un receptor, dar și un emițător în același timp. Oamenii vorbeau altfel la telefon, căutau cuvinte frumoase, de suflet, care să transmită  starea lor dar să-l și întărească, prin cuvinte simple, pe celălalt. Această  stare a văzut-o, a înțeles-o și ne-a transmis-o și nouă pentru a o pune în practică, Maica Domnului - Împărăteasă a toate,  printr-o  procesiune cu  icoana sa, făcătoare de  minuni.

«Stăpână și Doamnă, prin dătătoarea de bucurie, preacinstita icoana ta „Împărăteasă a toate”, mântuiește pe cei care cu fierbințeală cer mila ta, slobozește-i din toate durerile pe cei ce aleargă la tine, din toate necazurile scapă turma ta care cere de la tine mijlocirea ta.»

(Troparul Maicii Domnului Pantanassa)

 

   Și am trecut la fapte: am vorbit la telefon cu domnul Fabio Bui, primarul localității Loreggia și Președinte al Provinciei de Padova și i-am explicat dorința noastră de a face o procesiune cu icoana Maicii Domnului, vindecătoare de epidemie. S-a arătat foarte bucuros de această propunere și mi-a promis că vorbește cu Comandantul Poliției pentru zona Camposamperese. Acesta m-a sunat și mi-a spus că este de acord și că dacă este nevoie, ne pune la dispoziție un echipaj de poliție care să meargă înaintea noastră, dând  astfel  activității un aspect oficial. Am mulțumit pentru disponibilitatea frumoasă a dânșilor, dar am refuzat, deoarece eu îmi propusesem să mă opresc în fața tuturor bisericilor din zonă și în locurile în care locuiesc mai mulți români, pentru a citi Acatistul Maicii Domnului. Am primit aprobarea și am trecut la faptă. Am colindat pe unde am crezut că este nevoie, dar unde nu este nevoie în astfel de vremuri? Icoana se vedea de afară și oamenii, români sau italieni, se opreau, mă opream și eu (fără să cobor din mașină), se închinau, zâmbeau fericiți, nevenindu-le să creadă că au această mare binecuvântare de a se închina unei icoane a Maicii Domnului, atât de frumoasă, atât de caldă, de primitoare și de promițătoare în a le respecta dorințele, sau dorința, pentru că vremurile au redus toate cererile noastre la una singură „Prin rugăciunile tale, Maică a lui Dumnezeu, dăruiește-ne pace și umple inimile noastre de credință, de nădejde și de dragoste față de Dumnezeu și față de aproapele”.

5 Aprilie 2020 (mesaj trimis credincioșilor)

Iubiți credincioși,

   Timpul până la Praznicul Învierii Domnului este scurt, dar îndeajuns pentru a ne întări sufletește, pentru ca, indiferent de modul în care veți fi prezenți la slujba de Paște, cu toții, să întâmpinăm marea sărbătoare a creștinătății, cu credința că Dumnezeu este cu noi și că Lumina lui Hristos luminează permanent tuturor.

   Am scris eseul de mai jos, din dorința de a vă întări și a vă asigura că sunteți cu toții în rugăciunile noastre, iar slujbele, chiar dacă sunt făcute cu ușile închise, le săvârșim cu credință, cu nădejde și dragoste, știind că Dumnezeu ne ascultă și nu ne va lăsa singuri.

   A venit timpul să ne iubim, să ne iertăm și să ne odihnim unii pe alții, așa cum nu am făcut-o niciodată până acum!

De la o inimă, pentru inimile  tuturor

E ușor a scrie versuri

Când nimic nu ai a spune,

Înșirând cuvinte goale

Ce din coadă au să sune

.........................................

Pentru ale tale patimi

Pentru propria-ți viață,

Unde ai judecătorii,

Nendurații ochi de gheață.

Ah! Atuncea ți se pare

Că pe cap îți cade cerul:

Unde vei găsi cuvântul

Ce exprimă adevărul?

 

   Sunt strofe din poezia „Criticilor mei” scrisă de Mihai Eminescu; strofe pe care vi le-am adus în atenție pentru frumusețea lor, dar și pentru faptul că în ultima perioadă suntem bombardați de o avalanșă de „scrieri” care de care mai de neînțeles și mai mult sau mai puțin adevărate. Poate mulți încearcă să-și spună opinia cu privire la ceea ce se întâmplă - poate cu dorința sinceră de a spune ceva frumos și din suflet – dar, de cele mai multe ori, „nu le iese”. Trebuie să ținem cont de realitatea vremurilor pe care le trăim și de viață în general pentru ca fiecare să realizeze că are anumite limite și că este necesar să-și vadă de pregătirea pe care o are și să o folosească bine pentru binele tuturor. Dacă ne-am amintit la început de gândurile lui Eminescu, de ce să nu ne amintim și de cuvintele lui Ștefan a lui Petrea Ciubotariul, tatăl marelui Creangă: „Ș-apoi, nu știi o vorbă: dacă-i copil, să se joace; dacă-i cal, să tragă; și dacă-i popă, să  cetească”.

   Poate ar trebui, de multe ori, cu toții, să facem din tăcere un mijloc de comunicare.

   Fiind un timp al rugăciunii, citim mai des Acatistul Maicii Domnului, Pantanassa.

   Dacă l-ați citit, cu siguranță ați descoperit la Icosul al 10 – lea, cuvintele acestea, tainice cuvinte: „Bucură-te, cea care vorbești cu cei care caută tăcerea”și ați cugetat puțin la înțelesul lor. Cât de liniștitoare sunt aceste cuvinte, pentru că atunci când suntem preocupați de ceva anume și ne retragem în interiorul nostru pentru a căuta acolo, poate, un răspuns, cineva  vine și  stă de vorbă cu noi.

   Dacă lăsăm cuvintele lumii acesteia, care de multe ori ascund „printre rânduri”, necuvinte și vom căuta scăpare la cuvintele Cuvântului, vom afla Adevărul. Adevărul ne va face liberi și nu vom mai fi sclavii acestui bombardament de informații care nu face decât să ne țină încătușați tocmai în necunoașterea adevărului. Oare când se vor sfârși toate acestea, pentru că am pierdut tot ce era mai frumos: nu putem sta unii lângă alții

Am pierdut zâmbetul, pentru că după mască, nu știm dacă omul care s-a oprit la doi pași de noi,  ne zâmbește sau nu;

Am pierdut strângerea de mână,pentru că nu putem da mâna cu un om care, poate, nu s-a spălat pe mâini; 

Am pierdut vizita unui prieten,pentru că nu știm ce "cadou" ne poate aduce acel prieten.

   Ne adaptăm și constatăm că nu am pierdut ceea ce ține poate de o revenire la normalitate, sau cine știe, poate de o renaștere...sau poate chiar de o înviere la adevărata viață.

Ne-au rămas ochii.Să-i ținem deschiși și să fim atenți la toate:

  • să vedem oamenii care trec prin fața casei cu capul în pământ, umili;
  • să vedem oamenii care au privirea îndreptată înainte, plină de speranță;
  • să vedem oamenii care merg cu capul în sus, privind întrebători la cer.

Ne-a rămas bucuriasă vedem în fiecare dimineață, ferestrele de la casele vecinilor, deschise;

Ne-a rămas inima pentru ca să putem  iubi.

Ne-a  rămas  sufletul pentru a putea înălța o  rugăciune către Dumnezeu.  

Ne-a rămas dorulde bună viețuire, pentru ca împreună:

  • să ne dăm seama că avem nevoie, soț și soție, unul de altul și dacă unul face ceva, un lucru ce nu trebuia să-l facă, celălalt să-i spună: „lasă dragă, avem timp acum, să-l punem la loc”;
  • să ne dăm seama că fata noastră și băiatul nostru au crescut, că sunt adolescenți și că discuțiile cu ei trebuie să fie mult mai serioase;
  • să ne dăm seama, că luându-ne cu cele ale vieții, am uitat că Dumnezeu ne-a creat să trăim în comuniune unii cu alții și cu toții împreună, în comuniune cu Dumnezeu.        

   Seară de seară ne culcăm cu credință, cu nădejde și cu dragoste că a doua zi, soarele va fi mai luminos și că Vestea cea Bună nu va întârzia să apară.                      

Sau Vestea Bună a venit?

Vestea cea Bună a venit și Hristos este în mijlocul nostru,

Este și va fi, totdeauna, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin!

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3382963