"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

"Bucurie și Creație"- A Vl-a Întâlnire a Școlii de Vară - NEPSIS Settimo Torinese

Sâmbătă, 8 august 2020, în Parohia "Sf. Ioan de la Râşca şi Secu", din Settimo Torinese, a avut loc cea de-a șasea întâlnire a cursurilor gratuite în aer liber, ale "Școlii de Vară".

 

Tinerii NEPSIS alături de coordonatorii lor, Valentin și Mădălina, cu binecuvântarea Pr. Paul,  au desăvârșit icoana Mântuitorul Nostru Iisus Hristos, umbriți fiind de Praznicul Schimbării la Față.

 

Arătarea Domnului s-a reînnoit într-o intimitate asemănătoare către cei mai mici și mai curați copilași care au venit către Sfânta Biserică și Domnul în marea Sa milă le-a ridicat mințile pe Tabor ajutându-i să zugrăvească cu mâinile, Sfântul Chip care iubește toată omenirea.

 

Într-o altă latură artistică, tinerii au mai alcătuit un ansamblu de obiecte cu specific rustic, exprimându-şi calitățile creative, prin realizarea unor opere originale, care să rămână ca mărturie a unei alternative vii, față de lumea aceasta tot mai industrializată și mai lipsită de esență.

 

Fiind o zi parcă mai specială decât celelalte întâlniri din cadrul "Școlii de Vară", toți participanții au primit ca dar, din partea Parohiei, "Agenda/Diario - Pentru Tine!ri - 2020-2021", editată de către obștea Mănăstirii "Adormirea Maicii Domnului" Roma. Jurnal care să îi însoțească pe perioada anului bisericesc 2020-2021, punându-le la dispoziție înțelepte cuvinte din Biblie, învățături și îndemnuri de la Părinții Bisericii și alte lucruri minunate și utile pentru viața tânărului creștin ortodox.

 

Mulțumim tuturor participanților și ostenitorilor, aducând  Slavă Maicii Domnului și Sfintei Treimi pentru toate darurile și realizările frumoase!

 

 

https://www.facebook.com/episcopia.ortodoxa.italiei/videos/617871825530957/

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3382972