Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Inaugurarea Parohiei „Sf. Ier. Martin Mărturisitorul, episcopul Romei” din Roma-Trullo

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 5 septembrie 2020, comunitatea românească din zona Roma-Trullo a trăit un moment istoric, reprezentat de către inaugurarea de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a unei noi parohii în această zonă, pusă sub ocrotirea Sfântului Ierarh Martin Mărturisitorul, episcopul Romei. Preasfinția Sa a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie alături de un sobor de preoți și diaconi.

Înființarea noii parohii, situată în sud-vestul Romei, a fost încredințată Preacucernicului Părinte Andrei Aslan, cel care a identificat un spațiu de slujire în Via di Monte Cucco, Nr. 127, Roma.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit celor prezenți despre această bucurie a deschiderii unei noi porți către cer, care să fie mai aproape de către cei care nu reușesc, datorită exigențelor din diaspora, să participe la Dumnezeiasca Liturghie. O nouă parohie este o nouă comunitate ale aceleiași corăbii care este Biserica și prin care toți credincioșii ei caută mântuirea. De asemenea, Preasfinția Sa l-a îndemnat pe părintele paroh să lucreze cu timp și fără timp în această nouă misiune încredințată, în folosul credincioșilor din această parte a Romei și toate spre slava lui Dumnezeu.

La final, Preacucernicul Părinte Andrei Aslan a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie pentru această mare bucurie și binecuvântare, ce pune un fundament strașnic la noua lucrare pastoral-misionară pentru creștinii ortodocși din zona Roma-Trullo.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4561982