Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

10 ani în slujba românilor basarabeni și ucraineni din Peninsula Italică

 

În anul 2022, Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae, pentru basarabeni și pentru bucovinenii din Bucovina de Nord, aniversează 10 ani de la înființare. Misiunea a fost înființată, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în data de 7 februarie 2012. Scopul acesteia este pastorația creștinilor ortodocși vorbitori de limbă românească din Basarabia și Bucovina de Nord, aflați din binecuvântate pricini în Italia, prin organizarea în parohii a comunităților existente, sub jurisdicția canonică a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Pentru a marca acest moment de bucurie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, născut și crescut pe meleagurile dintre Prut și Nistru, și Preasfințitul Părinte Episcop Veniamin, al Episcopiei Basarabiei de Sud, au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Nicolae” din Torino.

PS Atanasie și PS Veniamin, alături de vrednicul de pomenire părinte Lucian Roșu, se numără printre ctitorii fondatori ai misiunii pe meleaguri italiene.

Primul demers de integrare și pastorație a basarabenilor și nord-bucovinenilor în comunitățile Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a început în anul 1999, prin înființarea Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Mina” din Roma (Palestrina).

În urma celor 10 de ani de activitate, în jurisdicția canonică a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei funcționează, în prezent, 28 de comunități parohiale care respectă calendarul neîndreptat. În anul 2020, parohia „Sfântul Ierarh Dionisie Erhan”, din orașul Reggio Emilia (II), devine ultima parohie înființată în cadrul acestui program.

Pe parcursul ultimilor ani, basarabenii și bucovinenii din Bucovina de Nord aflați la muncă în Italia au căutat mângâiere sufletească și au găsit-o în sânul Bisericii. În localitățile unde lipseau sau lipsesc și în continuare parohii, misiunea Sfântului Ierarh Nicolae încearcă să găsească soluții pentru a-i putea ajuta pe frații creștini ortodocși, care trăiesc acolo, cu posibilitatea de a avea un loc de rugăciune pentru cei apropiați, copii sau părinți, bunici sau rude apropiate, și cu bucuria de a avea un păstor duhovnicesc în mijlocul lor, conform tradiției moștenite.

În ultima perioadă, legătura de întrajutorare dintre românii aflați sub păstorirea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și a celor din Republica Moldova și Ucraina, s-au intensificat, datorită situației dificile cauzată de război. Sute de tone de ajutoare au ajuns în Ucraina și Moldova, pentru a veni în sprijinul refugiaților din calea războiului. Știrile și informațiile despre campania de întrajutorare promovată de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, pot fi consultate la adresa: https://episcopia-italiei.it/stiri/index.php/ro/107-urgenta-ucraina/5666-campania-umanitara-ucraina

Anual, Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae editează calendarul creștin ortodox, pe stil iulian, conform tradiției din Basarabia și Bucovina de Nord, în două formate: tip filă (calendarul clasic de perete) și tip agendă (broșură). Prima ediție a calendarului tip agendă a văzut lumina tiparului în anul 2019. Aceasta conține cele mai importante rugăciuni ale creștinului ortodox, la care se adaugă date importante din activitatea social-filantropică, culturală și administrativă a Eparhiei.

În prezent, coordonatorul programului este Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, originar din Chișinău.

Potrivit statisticilor publicate de Ministerul de Interne, aproximativ 120.000 de români basarabeni locuiesc în Italia. La această cifră, se mai adaugă câteva mii de români proveniți din Bucovina de Nord (Cernăuți) și Bugeac (Basarabia de sud - est).

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671032