Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Tabăra “În sfârşit, împreună!” din Protopopiatul Toscana II s-a apropiat de final

      Cu ajutorul Domnului şi cu binecuvîntarea Preasfinţitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Atanasie de Bogdania, în perioada 19-24 iunie 2022 în Protopopiatul Toscana II s-a desfăşurat tabăra de vară “În sfârşit, împreună!”în localitatea Massa Marittima, provincia Grosseto. Au participat cu entuziazm 41 de copii cu vârste cuprinse între 7 şi 15 ani din parohiile Livorno, Pisa, Siena şi Grosseto.                                                                                       

      Copiii din aceste parohii s-au bucurat să petreacă şase zile împreună într-un ambient creativ, cu activităţi variate, excursii, ateliere, cateheze, jocuri etc. departe de ecrane, tehnologie şi grija evenimentelor nefaste din ultimii doi ani. Astfel, duminică, în prima zi, după primirea copiilor în tabără de către preoţii parohi, animatoarele Natalia Savka şi Sara Calfa, pregătite în cadrul trainingului “Fii animator!” organizat la Roma de către Nepsis Italia şi Departamentul pentru tineret al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, i-au ajutat să se integreze prin câteva jocuri distractive de cunoaştere. A doua zi şi-au început ziua cu rugăciunea de dimineaţă în capelă, cu înviorarea realizată de o tânără voluntară; împărţiţi în grupe apoi, au participat pe rând la cateheza susţinută de pr. Ioan Şoreanu dedicată explicării Sfintei Liturghii şi la un atelier de comunicare susţinut de doamna preoteasă Nicoleta Calfa. A urmat sub îndrumarea pr. Cristian Puricescu şi a pr. Ioan o excursie la “Museo delle Miniere” şi vizita ghidată a oraşului Massa Marittima, a treia zi dedicată fiind în întregime excursiei în oraşul Florenţa, unde doamna preoteasă Mihaela Bobîrnea de la parohia Firenze II a îmbogăţit bagajul de cunoştinţe a micilor turişti. Miercuri, a patra zi, cu ajutorul unei voluntare, Diana Turtoi, copiii au pregătit cu interes diferite reţete gustoase de prăjituri de post. Ziua s-a încheiat în plină energie cu jocuri pe plajă în peisajul mării Tireniene.

      Următoarea zi, pentru a explica în mod practic Sfânta Proscomidie copiilor, preoţii au realizat si un atelier de prescuri; ziua a fost îmbogăţită cu jocuri de societate, cu o vânătoare de comori în care micuţii cercetaşi au căutat indicii şi răspunsuri la ghicitori în curtea mănăstirii “Casa Mater Ecclesiae”, gazda noastră din Massa Marittima. Cum nu se putea încheia fără deja obişnuita “Seara talentelor” organizată ca şi în ceilalţi ani de întocmai micii participanţi, aceştia au prezentat momente artistice de dans, cântec, pian şi   teatru, iar focul de tabără de la finalul serii a mai scris o pagină ca de basm în copilăria lor frumoasă.

      La Sfânta Liturghie din ziua de vineri, la sărbătoarea naşterii Sf. Ioan Botezătorul, micii enoriaşi care în prealabil au participat la Taina Sf. Spovedanii, au dat răspunsurile la strană, au ajutat în Sf. Altar şi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului. În cuvântul de învăţătură, părintele protopop Ciprian Calfa şi-a exprimat bucuria în legătură cu participarea numeroasă şi activă a copiilor la slujbă. La finalul taberei, cu lacrimi de bucurie, cu multă emoţie, s-au îmbrăţişat în speranţa că se vor revedea în anii viitori.

      Mulţumim Domnului şi Maicii Sale pentru binecuvântările revărsate, pentru bucuria de a le fi alături în această perioadă importantă a vieţii lor şi pentru toată dragostea şi grija faţă de aceşti copii!

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4562048