Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Au fost binecuvântate lucrările la Biserica Ortodoxă Română din Lanciano| Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

 

 

Duminică, 10 Iulie 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah din Lanciano (CH), din Protopopiatul Abruzzo și Molise, păstorită de părintele Constantin Bolohan.

După aproape trei ani de lucru în via Domnului, a sosit momentul binecuvântării lucrărilor de înfrumusețare a bisericii parohiei și de sfințire a catapetesmei. La începutul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Siluan a hirotesit un paracliser pentru Parohia Lanciano și un ipodiacon pentru Parohia Chianciano, iar la momentul potrivit s-a săvârșit Slujba de Sfințire a catapetesmei, prin ungerea cu Sfântul și Marele Mir și stropirea cu apă sfințită. Consiliul Parohial a primit o Gramată Episcopală, ca recunoaștere pentru eforturile depuse, iar Preacucernicul părinte Constantin Bolohan a fost hirotesit Iconom.

Cuvinte de mulțumire au fost adresate de către Preasfințitul părinte Siluan și reprezentanților Arhiepiscopiei Catolice din Lanciano - Ortona, Don Roberto Geroldi parohul Catedralei Sfântul Apostol Toma din Ortona, care ne-a sprijinit în toate activitățile din ultimii ani și Don Carmine Miccoli.

Biserica Parohiei Lanciano este monument istoric, datând din anul 1568. A fost reconstruită la începutul anilor 1700 și renovată în jurul anului 2000 cu fonduri europene. Din anul 2013 este încredințată prin contract de comodat Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru Parohia Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah din Lanciano.

Amintim faptul că înaintea sărbătorii Nașterii Domnului din anul 2019 un mic incendiu a avut loc în biserică, fapt care a impus renovarea completă a lăcașului de cult. Cu această ocazie, s-a montat policandru, s-au pus mochete, icoanele catolice au fost înlocuite cu icoane ortodoxe și, lucrul cel mai important, s-a montat catapeteasmă, iar apoi s-au pictat icoanele acesteia, iar în luna mai a acestui an au fost primite în dar de la Mitropolia Olteniei moaștele Sfinților Mari Mucenici Serghie și Vah, ocrotitorii parohiei.

"O, Preabună și de Viață-Făcătoare Treime, primește mulțumire pentru toate milele Tale și ne arată vrednici de binefacerile Tale ca, înmulțind talanții care ne-au fost încredințați, să intrăm în veșnica bucurie a Domnului nostru cântând cântare de biruință: Aliluia! "

Consemnează, preoteasa Mirela Roxana Bolohan

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4089167