Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Pe urmele Sfinților  Doctori fără de arginți Cosma și Damian|Roma

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania, în data de 14 Iulie 2022 a avut loc  Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie dedicată Sfintilor Doctori fără de arginți Cosma si Damian, această rânduială de pomenire fiind ținută după calendarul de stil vechi. Slujba  a fost prezidată de Preacucernicul Părinte Pavel Hîncu împreună cu un grup numeros de creștini ortodocși care au avut ocazia să se roage pentru sănătate, pace si mântuire.  În Roma Antica acești mari Sfinți s-au remarcat prin propovăduirea creștinismului și a practicilor sfinte, prin credința lor nemăsurată, datorită căreia de-a lungul timpului au tămăduit și vindecat mulți credincioși ai Orașului Etern.

«În dar aţi luat, în dar să daţi» (Matei 10, 8), după aceste cuvinte ale Mantuitorului  se conduceau cei doi Sfinti. Darul primit de la Domnul, l-au folosit intru ajutorul celor sărmani, fără sa ceară vreo recompensă în schimb,  astfel faima Sfinţilor Cosma şi Damian s-a răspândit în toată regiunea şi oamenii i-au numit doctori fără de arginţi.

Ei au devenit în întregime locașuri ale Preasfintei Treimi. Chiar şi în zilele noastre ei revarsă numeroase vindecări. Chiar și numai pomenirea numelor lor poate înlătura suferințele. Astfel, noi ne rugăm stăruitor la doctorii fără de arginţi să alunge patimile întunecate şi să aducă vindecarea trupului şi a sufletului celor care suferă din greu.

 

Sfinţilor mucenici, rugaţi-vă lui Dumnezeu pentru noi.

Prin cuvinte de cântări să lăudăm astăzi cu glasuri de veselie pe cei prin har daţi de la Dumnezeu nouă, tuturor, doctori şi făcători de minuni, întărire Bisericii şi reazem credincioşilor.

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034703