Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Hramul Parohiei din San Marino

Ca în fiecare an, parohia Sfânta Mare Muceniță Marina din Republica San Marino, s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare, cu ocazia hramului parohiei. Anul acesta bucuria duhovnicească a fost sporită, fiind primul hram la care sfintele moaște ale ocrotitoarei parohiei s-au aflat în mijlocul credincioșilor spre cinstire și închinare.

Prăznuirea Sfintei Mari Mucenițe Marina a început sâmbătă 16 iulie, cu slujba Vecerniei Mari cu Litie, la care a participat părintele Vasile Florin Ghiran, care păstorește parohia Sfânta Cuvioasă Muceniță Fevronia din Lugo-Bagnacavallo, alături de părintele paroh Gabriel Cerbu. Duminică, 17 iulie, după Acatistul Sfintei Mari Mucenițe Marina, s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

La încheierea programului liturgic, numeroșii credincioși prezenți au participat la o agapă frățească, pregătită cu dăruire de enoriașii parohiei.

Slăvim pe Domnul și mulțumind pentru toate binefacerile, ne rugăm ca, pentru rugăciunile Sfintei Mari Mucenițe Marina, să primească toată jertfa și osteneala celor care s-au implicat activ în organizarea și buna desfășurare a acestui eveniment din viața parohiei noastre.

Cu frumusețile fecioriei fiind împodobită, fecioară, cu cununi nestricăcioase te-ai încununat, Sfântă Muceniță Marina; și cu sângiuirile muceniciei vopsindu-te și cu minunile tămăduirilor luminându-te, muceniță, ai luat cu bună credință plată de biruință pentru pătimirea ta.

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034759