Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Șantierul de pictură -  Verona 1

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, cu mijlocirile Sfântului Proroc Ilie și ale Sfântului Ierarh Zenon și pentru rugăciunile multor preoți și creștini, în frunte cu ierarhii noștri,  astăzi s-a terminat de pictat peretele din stânga pronaosului bisericii parohiei Verona 1.

 

Conform planului iconografic aprobat de Comisia de Pictură a Patriarhiei Române, în partea superioară au fost pictate Sinoadele Ecumenice, care aduc aminte creștinului ce vine să vorbească și să se unească cu Dumnezeu prin Sfintele Taine, că ortodoxia credinței e condiție fundamentală a intrării în Împărăția lui Dumnezeu.

 

În partea inferioară sunt reprezentate familii de sfinți și modele de pocăință.

 

Astfel, într-o lume fără rădăcini, cu un limbaj tot mai sărac și fără valori, biserica noastră, prin pictura de până acum, propune în imagini o poveste cu îngeri care cântă lui Dumnezeu, cu eroi, oameni păcătoși care devin sfinți pocăindu-se. Toate spre învățătură mântuitoare.

 

Pr. Gabor Codrea

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034773