Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Proiectul “În căutarea originilor - călătorii culturale în spațiu și timp românesc” - Verona 1

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie de Bogdania, 30 de copii și tineri ai parohiei “Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul”-Verona 1, în perioada 21-28 Iulie participă la o excursie de documentare în Oltenia.

Aceasta este prima etapă a proiectului “În căutarea originilor - călătorii culturale în spațiu și timp românesc”, elaborat de Universitatea din Craiova in colaborare cu Uniunea Artiștilor Plastici din România  și parohia noastră.

Excursia are drept scop vizitarea unor obiective reprezentative pentru arta, cultura și spiritualitatea românească din zona Olteniei. Pe parcursul celor 7 zile ale excursiei de documentare vor fi organizate și 3 seminare culturale pe următoarele teme: Românii și romanitatea lor; Constantin Brâncuși și importanța sa pentru arta universală; Constantin  Brâncoveanu, creator de cultură și spiritualitate românească, precum și workshop-uri la secția de Arte Vizuale a Facultății de Teologie din Craiova, corespunzătoare celor patru ateliere ale taberei de creație (icoană, pictură, desen, sculptură/modelaj) pentru observarea și deprinderea cu mijloacele și modalitățile specifice de lucru.

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034718