Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Proiectul “În căutarea originilor” - Verona 1 (ziua a 3-a)

A treia zi a proiectului “În căutarea originilor - călătorii culturale în spațiu și timp românesc” a fost dedicată sfântului Voievod Constantin  Brâncoveanu.

Duminică, după Sfânta și Dumnezeiasca  Liturghie de la mănăstirea Polovragi, grupul de tineri și copii ai parohiei Verona 1, avându-l ca ghid pe părintele profesor Ion Resceanu, au vizitat mănăstirea Hurezi, considerată “cel mai frumos exemplu de arhitectură românească”. Aici, după vizitarea ghidată a celui mai mare complex de arhitectură brancovenească, în trapeza veche a mănăstirii, maica Ecaterina a ținut prima parte a seminarului cu tema: “Constantin  Brâncoveanu, creator de cultură și spiritualitate românească”.

Dialogul cu tinerii a creionat imaginea unui domn luminat, iubitor de neam, cu dragoste de Dumnezeu și doritor de mântuire. De aici naște dorința sfântă de a construi casă Dumnezeului celui Preaînalt, după cum spune în pisania de deasupra ușii bisericii: „Nu voi intra în sălașul casei mele, nu mă voi sui pe așternutul patului de odihnă, nu voi da somn ochilor mei și pleoapelor mele dormitoare și repaos tâmplelor mele, până nu voi afla loc Domnului și sălaș Dumnezeului lui Iacob”.

Vizita a fost o veritabilă lecție de istorie, care va continua și în ziua a patra, la alte ctitorii ale sfântului domn.

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034737