Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Proiectul “În căutarea originilor - Verona 1 (ziua a 4-a)

A patra zi a proiectului “În căutarea originilor - călătorii culturale în spațiu și timp românesc” a fost dedicată tot sfântului voievod Constantin  Brâncoveanu.

Luni dimineața am vizitat mănăstirea Turnu, unde ne-am închinat la moaștele sfinților  Misail și Daniil” și am luat cuvânt de învățătură de la părintele Laurențiu, care ne-a vorbit despre părinții de demult și despre personalitățile duhovnicești și  culturale care și-au lăsat amprenta asupra obștii monahale.

Tot în prima parte a zilei am poposit la mănăstirea Cozia, unde, după ce ne-am închinat și am vizitat mormântul lui Mircea cel Bătrân, părintele profesor Ion Reșceanu, ghidul nostru,  ne-a ținut o lecție de istorie Medievală în muzeul mănăstirii.

După-amiază a vizitat Mănăstirea Dintr-un lemn. 

Astăzi a luat sfârșit pelerinajul nostru în căutarea originilor neamului românesc.

În următoarele două zile activitățile vor fi găzduite de Universitatea din Craiova.

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034764