Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Hramul Mănăstirii Sfântul Pantelimon din Trichiana, Belluno.

În data de 27 iulie Mănăstirea Sfântul Pantelimon din Trichiana, Belluno și-a  sărbătorit hramul.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, protosinghelul Iustin, exarhul mănăstirilor din Episcopia Italiei și starețul mănăstirii Sfântul Ioan Seceratorul din Bivongi, a adresat credincioșilor mai multe învățături duhovnicești chemându-ne la trăirea rugăciunii sincere și simple: "Doamne Iisuse Hristoase miluiește-mă!, iar rugăciunea unuia pentru altul să fie mereu în inima noastră". Ne-a atras atenția asupra faptului că:

"Bunul Dumnezeu, prin sfinții Săi, ne cheamă pe fiecare dintre noi la sfințenie."

Arhimandritul Antonie Pința starețul mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului”- Spilimbergo a adus mulțumiri părintelui protopop Avram Matei ce și-a dorit și a trudit neobosit la înființarea mănăstirii Sfântul Pantelimon, pentru dragostea și grija ce o poartă călugărilor, îndemnând credincioșii să fie în continuare sprijin și ajutor acestei obști monahale în formare.

Măicuța Serafima, alături de surorile mănăstirii, împreună cu mulți credincioși și credincioase ce-l iubesc pe Sfântul Pantelimon, s-au îngrijit de buna rânduială a sărbătorii.

Părintele protopop Avram Matei, ce nu a reușit să fie prezent a transmis o culegere de gânduri:

Cum putem să ne asemănăm Sfântului  Pantelimon?

La această întrebare, Părintele Teofil Părăian răspunde:

 "Nu suntem doctori, nu suntem tămăduitori, dar mângâietori putem fi, alinători de suferință cu putere omenească, asta o putem face și noi. Și daca facem cele la măsurile noastre, face și Dumnezeu prin noi ceea ce nu putem face noi numai prin puterea noastră. Și atunci, iată că suntem și noi pe calea Sfântului Mare Mucenic Pantelimon..."

Cu gândul la Sfântul Pantelimon să zicem:

"Purtătorule de chinuri, Sfinte și Tămăduitorule  Pantelimoane, roagă pe milostivul Dumnezeu ca să dea iertare de greșeli sufletelor noastre."

Slavă lui Dumnezeu pentru toate darurile!

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4091528