Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Dumnezeiasca Liturghie și adunarea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I

Miercuri, 27 iulie 2022, cu ocazia prăznuirii Sfântului Mucenic Panteleimon, a fost săvârșită Dumnezeiasca Liturghie de către un sobor de preoți în parohia din Roma (XI) ce-l are ca ocrotitor. Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Preacucernicul Părinte Gabriel Popescu.

După Dumnezeiasca Liturghie, a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I, găzduită de către Preacucernicul Părinte Consilier Adminsitrativ Augustin Gheorghiu. În prima parte a ședinței, Preacucernicul Părinte Daniel Simonescu a susținut o conferință intitulată „Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț – reformator al vieții monahale românești”, în tematica anului omagial dedicat rugăciunii și Sfinților isihaști. În cea de-a doua parte a întâlnirii a urmat discuția legată de aspecte administrativ-financiare, respectiv pastoral-misionare, în evidențierea responsabilităților Preacucernicilor Părinți.

După această întâlnire, a urmat agapa pregătită de către comunitatea parohială, sub îngrijirea Preacucernicului Părinte și a doamnei preotese.

 

Purtătorule de chinuri, Sfinte şi tămăduitorule Panteleimoane, roagă pe Milostivul Dumnezeu ca să dea iertare de greşeli sufletelor noastre!

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4091525