Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Teren pentru biserică la Settimo Torinese

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, cu Binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan, cu purtarea de grijă a Prea Sfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie și a PC Părinte Protopop Cristian Ștefan, la sfârșitul demersurilor necesare, Primăria orașului Settimo Torinese, prin persoana doamnei primar Elena Piastra a oferit cu titlul gratuit pe o perioadă de 99 de ani, un teren de 5.000 de metri pătrați pentru construcția unei biserici, a unui centru polifuncțional destinat unui paraclis, a activităților cu tinerii și a casei parohiale; spațiu menit să devină un punct de referință pentru întreaga comunitate românească din zona Settimo.

 

Deși tânără, în parohia noastră prin osteneala tânărului Valentin Petraru și a soției sale, Mădălina se susțin săptămânal numeroase ateliere de muzică psaltică, pictură, chitară, hand-made cât și ore de limba română, istorie și geografie,  dedicate tinerilor. De asemenea, prin osteneala preotesei Luiza și a fratelui Valentin au fost formate din membrii parohiei două coruri psaltice ce susțin cântările de la strană.

Toate aceste activități și multe altele se vor putea desfășura în noua sala polifuncțională ce se va construi în paralel cu întreaga ctitorie.

 

Mulțumim din suflet tuturor celor ce s-au implicat în orice fel și chip pentru ca acest prim pas să se poată împlini.

 

Cei care doresc să susțină această ctitorie a parohiei noastre o pot face in contul parohiei cu mențiunea: Susținere Construcție Biserică.

 

Bunul Dumnezeu să răsplătească tuturor după măsura ostenelii!

 

Parrocchia Ortodossa Romena San Gerarca Giovani di Rasca e Secu  IT04B0306909606100000154571

 

Pr. Paul Porcescu

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4382030