Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Zile de vacanță petrecute în biserică | Continuă școala de vară la Centrul Eparhial de la Roma

 

În ziua de 4 august am avut bucuria de a sta împreună cu ocazia școlii de vară organizată de centrul Eparhial de la Roma din cadrul Proiectului Eparhial - „Zile de vacanță petrecute în biserică”.

Tinerii și copii au început ziua cu rugăciunea de dimineață după care a urmat un moment de relaxare, care a constat în activități sportive și de cunoștința reciprocă,  urmate de micul dejun.

În timpul dimineții, școala de vară a debutat cu discuții  duhovnicești cu tema „Facerea”, ocazie cu care, Părintele Ignazio Blasi ne-a vorbit și explicat pe larg conținutul acestui important capitol din Biblie. Foarte interesant, după discuțiile duhovnicești, am experimentat rugăciunea și meditația asupra acesteia în singurătate (isihie). Momentul de meditație și discuțiile s-au terminat învățând un cântec inspirat din psalmi, pe note muzicale, care recită așa: „Bucură-te în Dumnezeu, tot pământul, slujește Domnului în fericire”.

Școala de vară a continuat după-amiază cu lectura capitolului al treilea din Geneză, urmat de asemenea de un alt moment de meditație duhovnicească.  Spre bucuria tuturor, a urmat (și un mult așteptat) moment de relaxare,  cu jocuri,  fotbal și ping-pong. Ziua s-a încheiat cu Vecernia, alături de Preasfințitul Atanasie de Bogdania și părintele Efrem, în rugăciune și reculegere,  bucuroși și recunoscători pentru aceasta zi  minunată care ne-a adus cunoștințe și experiențe noi.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

Au consemnat,

Tinerii „neptici”  de la Roma

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034696