Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Încheierea Proiectului “În căutarea originilor - călătorii culturale în spațiu și timp românesc” - Verona 1.

 

 

Duminică, 14 august, parohia Verona 1 a încheiat proiectul cultural-catehetic  “În căutarea originilor - călătorii culturale în spațiu și timp românesc”.

Proiectul a fost organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie de Bogdania, în colaborare cu Facultatea de Teologie a Universității din Craiova și cu Uniunea Artiștilor Plastici din România, filialele Dolj și Mehedinți, și a fost finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.  

În etapa a doua a proiectului, care s-a desfășurat la Verona, copiii au fost îndrumați de profesorii Florin Vâlceanu, Laura și Constantin Semenov, de la Facultatea de Teologie a Universității din Craiova, împreună cu doamnele profesoare de la Școala Duminicală a Parohiei Verona 1.  

Lucrările de pictură pe pânză, icoane și modelaj au fost expuse într-o expoziție festivă la Centrul Social-Cultural de pe lângă parohie.

La cele două etape au participat 53 de copii și tineri între 10 și 20 de ani.

Pentru toate bucuriile trăite dăm slavă lui Dumnezeu!

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4562063