Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

“Florile prieteniei“

Reînceperea cursurilor Școlii parohiale a Parohiei Sfântul Apostol și Evanghelist Matei din Salerno

Duminică, 18 septembrie, au reînceput, într-un cadru festiv, cursurile Școlii parohiale a Parohiei Ortodoxe Române “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei“ din Salerno. La propunerea copiilor, noul an catehetic a început printr-un atelier de... grădinărit. Fiecare a plantat câte o floare, simbol al păcii, iubirii și al prieteniei, având sarcina de a avea grija de ea, învățând astfel să fie responsabili și grijulii. Pentru copii, florile exprimă speranța unui nou început, ele întruchipând eleganța, comunicarea și prietenia (sentimente care depășesc bariera timpului), iar emoțiile pe care le simțim pentru cei dragi le concretizăm de multe ori în flori. În acest mod,copiii au lucrat împreună, întărind sentimentul prieteniei și al frățietății, și au sărbătorit bucuria revederii și începerea noului an catehetic.  

“Dacă-ți deschizi inima către Dumnezeu, El va deschide cerul pentru tine!”

 

A consemnat: Alessia Popa,
responsabil Nepsis Salerno

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671101