Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

”Lacrimi și memorii”: Nou proiect sub egida Theofania

În Episcopia Ortodoxă Română a Italiei se lansează un nou proiect mediatic sub egida Theofania. „Lacrimi și memorii” este o serie de interviuri realizate de părintele Valeriu Drăgănescu, de la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Ilarion cel Mare” din localitatea Venaria Reale, care ne mărturisește că: „Emisiunea Lacrimi și memorii dorește sa fie o arhivă-video a celor care au viețuit aici in Italia. Cu bune, cu mai puțin bune, așa cum le-am putut trăi noi. Suntem convinși că valoarea acestuia material va crește în timp iar curioșii de peste veacuri vor scotoci și prin istoria poporului român care a trăit în Italia. Poporul român care și-a luat biserica cu el. Iar Dumnezeu, a fost, este și va fi cel care nu ne va părăsi niciodată. Mereu purtător de grijă, aducându-ne aminte de ce am ajuns în Italia și de ce am viețuit aici.

 

Primul episod din această serie, care ne pune în față oameni cu povești de viață incredibile, poate fi urmărit la următorul link: https://youtu.be/gr2gDs3lAv0

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4670993