Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Adunarea protopopială a clericilor din Protopopiatul Lazio I

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 20 septembrie 2022, a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I, găzduită de către Preacucernicul Părinte Paroh Ciprian Baltag, alături de Preacucernicul Părinte Slujitor Ioan Gherasimescu la parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma (III).

Ședința protopopială a început prin cântarea troparului Sfintei Cruci amintind de perioada duhovnicească în care ne aflăm. Adunarea a fost prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop, Cristian Olteanu alături de Preacucernicul Părinte Vicar Eparhial, Gheorghe Militaru și de către Preacucernicul Părinte Secretar Eparhial, Daniel Bageac.

În prima parte a ședinței, Preacucernicul Părinte Secretar Eparhial, Daniel Bageac, a amintit tuturor clericilor prezenți de vigilența și acrivia completării actelor parohiale pentru săvârșirea serviciilor liturgice în conformitate cu canoanele bisericești și procedurile ierarhice din cadrul eparhiei.

În partea doua a întâlnirii, a urmat o conferință intitulată „Rugăciunea în viața familiei”, în tematica anului omagial dedicat rugăciunii și a sfinților isihaști, susținută de către Preacucernicul Părinte Ilie Ursachi. În ultima parte a întâlnirii, Preacucernicul Părinte Protopop a reamintit preoților îndatoririle legate de lucrurile administrative-financiare, respectiv pastoral-misionare pentru o bună chivernisire a parohiilor de către Preacucernicii Părinți. O altă discuție a fost legată și de organizarea întâlnirii tinerilor Nepsis din zona Lazio, eveniment aflat la a doua ediție, avându-l ca ocrotitor pe „Sfântul Voievod Neagoe Basarab”. Adunarea va fi găzduită sâmbătă, 24 septembrie în parohia „Intrarea Domnului în Ierusalim”, Roma (Ostia V), păstorită de către Preacucernicul Părinte Vicar Eparhial, Gheorghe Militaru. La acest eveniment festiv va participa  Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care va săvârși Dumnezeiasca Liturghie, alături de un sobor de preoți.

După această întâlnire a urmat agapa pregătită de către Preacucernicii Părinți de la parohia gazdă a ședinței protopopiale.

 

Mântuiește, Doamne, poporul Tău și binecuvintează moștenirea Ta; biruință binecredincioșilor creștini asupra celui potrivnic dăruiește și cu Crucea Ta păzește pe poporul Tău !

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4284048