Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Adunarea Protopopială și Conferința preoțească în Protopopiatul Piemonte I

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, joi 22 septembrie 2022, a avut loc Adunarea Protopopială și Conferința preoțească în Protopopiatul Piemonte I.

Gazda evenimentului a fost Parohia "Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia"- Collegno, păstorită de părintele Valeriu Andrei Grosu, care a susținut, în deschiderea Adunării, o conferință cu tema : „Chipuri de sfinți cuvioși practicanți ai rugăciunii isihaste: evidențierea sfinților contemporani sau apropiați epocii noastre care și-au asumat rugăciunea permanentă ca mod de viață.”

Încercând să prezinte o parte din pleada de sfinți contemporani care și-au asumat chemarea Sfântului Nume ca mod de viață, părintele a afirmat că „rugăciunea lui Iisus este rugăciunea prin excelență a epocii noastre care suferă atât de mult, pe toate planurile, de lipsa liniștirii” și că „ea poate ajuta enorm omul modern, atât de epuizat de tehnică și risipit în dulci nimicuri”.

Ca o concluzie la cele prezentate părintele Valeriu Andrei a afirmat că „experiența și învățătura acestor sfinți poate fi cu atât mai relevantă în găsirea unor răspunsuri pentru creștinii de astăzi, cu cât distanța temporală față de ei este atât de mică șimărturia aceasta recentă poate aveaun efect puternic, în sensul că,oricine se întreabă dacă e posibil să devi sfânt astăzi, are în acești oameni un răspuns clar : da , se poate.”

După conferință s-au discutat cele propuse pe ordinea de zi iar părintele protopop Marius Floricu a dat cuvântul noului paroh al Parohiei Sfântul Niceta de Remesiana din Susa, părintele Cristian Prentu, care s-a prezentat adunării.

După încheierea ședinței s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, la sfârșitul căreia părintele paroh a mulțumit tuturor celor prezenți pentru acest exercițiu de comuniune, îndemnând pe toți la a medita asupra cuvintelorpe care Avva Arsenie le-a primit de la Domnul : fugi, taci, liniștește-te.

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4089177