Alege limba:

    Select your language

Lăcaș nou pentru Parohia” Sfântul Ierarh Nicolae “din Torino

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, luni 3 octombrie a.c. Părintele Protopop Marius Floricu din protopopiatul Piemonte I și Părintele Nicolae Telpiz, parohul Parohiei “Sfântul Ierarh Nicolae “au avut o întâlnire cu Președintele Circumscripției Vl a municipalității Torino - Domnul Valerio  Lomanto. Această întâlnire este un pas important în formalizarea concesiunii Locașului “Chiesa di San Giuseppe” pe care administrația mai sus menționată  o va da în concesiune pentru 19 ani Parohiei “Sfântul Ierarh Nicolae” în urma concursului de proiecte câștigat de  către această parohie. În cadrul discuțiilor au fost stabilite detaliile tehnice de implementare a angajamentelor de îmbunătățire a Locașului pe care Parohia s-a angajat să le execute, dar și modalitățile de finanțare a acestor lucrări. Domnul Președinte Lomanto a exprimat bucuria de a putea încredința un Locaș de slujire care a rămas fără Liturghie aproape un deceniu și care se află într-un context social dificil. Părintele Marius Floricu, protopopul protopopiatului Piemonte I, l-a asigurat pe domnul Lomanto  de faptul că așa cum s-a întâmplat la Moncalieri dar și în alte realități locale– prin venirea unei comunități de rugăciune și  prin activitate socială coerentă și continuă – locașurile care erau pe cale de degradare au luat o nouă față.

Consilierii prezenți, dar și Părintele Nicolae au mulțumit Domnului Președinte Valerio  Lomanto pentru încredințarea Locașului , iar Părintelui Protoiereu Marius Floricu, pentru sprijin și disponibilitate.

Deosebite mulțumiri au fost adresate celor care s-au implicat, dar și celor care se vor implica cu mare râvnă la ducerea la bun sfârșit a acestei lucrări spre Slavă lui Dumnezeu.

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825874