Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Zi de bucurie în parohia românească din Carignano | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

În Duminica a 32-a după Rusalii, a lui Zaheu vameșul, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” din localitatea Carignano, păstorită de părintele Ioan Sfîrnaciuc. Parohia sărbătorește anul acesta 5 ani de la înființare.

În inima fiecăruia dintre noi este un Zaheu care așteaptă cu nerăbdare Să-L vadă pe Dumnezeu și să se bucure de Domnul”, a explicat Preasfinția Sa în cuvântul de învățătură rostit după citirea Sfintei Evanghelii.

Ierarhul a evidențiat faptul că omului îi este mai ușor a se schimba exterior, trupește, decât interior, decât să facă o schimbare a inimii și a gândirii. Minunea din evanghelia de astăzi ne arată că prin bunătatea Sa, Hristos schimbă inima lui Zaheu, care conform tradiției a devenit ucenic al Mântuitorului și primul episcop al orașului Cezareea Palestinei. Faptul că Zaheu făgăduiește că va despăgubi de patru ori pe cel asuprit de el ne arată atât recunoașterea păcatului, cât și cele patru etape prin care păcatul întră și viața noastră și se manifestă: apariția gândului păcatului, consimțirea în inimă și cuget, acceptarea și înfăptuirea păcatului.

Urcarea lui Zaheu în pom ne arată faptul că omul, dacă dorește să ajungă la Dumnezeu, trebuie să se ridice, să se înalțe duhovnicește. Dacă stăm în cele pământești este greu Să-L cunoaștem și Să-l vedem pe Dumnezeu. Hristos este Cel care face primul pas spre noi, Se invită în viața noastră, deși de foarte multe ori noi nu dorim nici pe aproapele nostru să-l invităm la noi. Dumnezeu dorește să ne rupă de cina cea pământească, care satură trupul, oferindu-ne în schimb Cina cea Cerească: Trupul și Sângele Său. Hristos dorește să ne scoată din mormântul trupului nostru pământesc și să ne dăruiască Trupul Său care aduce veșnicie.

Preasfinția Sa a îndemnat pe cei prezenți să conștientizeze importanța Tainei Spovedanie, ca moment de întâlnire cu Hristos și de împăcare cu El, cu noi înșine și cu toți cei din jurul nostru.

La slujbă au asistat și reprezentanți ai autorităților civile și religioase, române și italiene, care au felicitat comunitatea pentru toate realizările și au mulțumit pentru aportul adus la viața societății.

Predica integrală a PS Atanasie de Bogdania

 

    Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4795254