Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Eveniment comemorativ și cultural al "poetului nepereche" - Mihai Eminescu și Sărbătorirea Unirii  Principatelor Române - organizată în cadrul Parohiei Ortodoxe Române  - "Sfânta Muceniță Lucia" - Veneția 1

 

 

"Născut din doină și din dor,

El a făcut să înflorească

În suflet bun, de cald popor

Eterna slovă strămoșească."

 

173 de ani de la naşterea marelui poet național Mihai Eminescu s-au sărbătorit în 15 ianuarie, eveniment cultural de o mare importanță pe care-l datorăm "simbolului național de geniu romanesc." ( Emil Cioran)

Cea mai importantă voce poetică din literatura română a trăit un timp prea puţin pentru înţelegerea lui, un nume care a reuşit să străbată timpul fără să-şi schimbe sau să-şi piardă esenţa, să transmită fiorul unei împărăţii a timpului ce depăşeşte unităţile de măsură ale istoriei.

Un adevărat fenomen în ceea ce privește poezia românească, Mihai Eminescu a creat adevărate opere de artă, care ne surprind și acum prin naturalețea și sensibilitatea lor.

Dorința de a  transmite mai departe acest tezaur, cu dragostea de neam și țară, cu conștiința apartenenței unui etos cultural, istoric și spiritual de o valoare inestimabilă,  dorim și noi să o sădim adânc în sufletul copiilor noștri.

Cu aceasta ocazie ținem să ne amintim și de un alt eveniment istoric de o importanta deosebită în istoria neamului nostru românesc - data de 24 ianuarie care a rămas în istorie drept ziua în care s-a înfăptuit Mica Unire sau Unirea Principatelor Române, în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza. A fost primul pas important în formarea teritoriului României de azi.

Astfel, în cinstea acestor două mari evenimente cultural-istorice, duminică - 21 ianuarie 2023, după săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, cu binecuvântarea Părintelui Protopop Avram Matei, a avut loc acest eveniment cultural dedicat Micii uniri si "Sfântului preacurat al versului românesc" - așa cum a fost definit de Tudor Arghezi.

Corul mare a interpretat un bogat repertoriu de melodii patriotice, cât si unele  închinate poetului neamului și cântece cu versurile marelui poet. Copiii au recitat cele mai frumoase și mai expresive poezii despre neam și țară, transmitându-ne emotivitatea și înțelesul profund al versului eminescian. La încheiere corul de copii a interpretat și  frumoasa melodie patriotică "Țara mea e-un colț de rai".

După acest moment festiv, am ieșit cu toții afară, în pridvorul Bisericii, prinzându-ne mână de mână să-nvârtim "Hora Frăției", toți cei care simțim, gândim și vorbim românește,

                                                                 "Ca să vadă sfântul soare

                                                                   Într-o zi de sărbătoare

                                                                   Hora noastră cea frățească

                                                                   Pe Câmpia românească!"

 

Iar pentru toate aducem slavă, închinăciune și mulțumire Bunului Dumnezeu, Care pe toate le-a rânduit bune foarte.

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4672944