Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Vizită arhierească la parohia românească din Orbassano

 

 

În seara zilei de duminică, 22 ianuarie 2023, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a vizitat Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Mucenic Emilian din Durostorum din localitatea Orbassano, păstorită de părintele Eugen Bînzari.

Preasfinția Sa a săvârșit un moment de rugăciune prin care a mulțumit Domnului pentru binefacerile revărsate asupra parohiei, îndemnând pe cei prezenți la o pregătire lăuntrică pentru perioada Postului Mare care va începe peste câteva săptămâni, întrucât omul care dorește să ajungă la Dumnezeu și Să-l vadă, trebuie să se înalțe duhovnicește, asemenea lui Zaheu, care s-a suit într-un sicomor ca Să-L vadă / cunoască pe Domnul Hristos.

Ierarhul a vizitat șantierul viitorului centru social al parohiei unde se vor desfășura programele social-filantropice și catehetice ale parohiei, apreciind lucrările făcute și a felicitat pe părintele paroh și pe toți cei implicați în zidirea acesteia.

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4202470