Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Mihai Eminescu comemorat la Cisterna di Latina

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică 22 ianuarie 2023, în săptămâna nașterii sale, a fost comemorat în parohia Sfântul Sfințit Mucenic Policarp al Smirnei poetul Mihai Eminescu. Ocazia a fost prilejuită și de sărbătorirea Zilei Culturii Naționale, a cărei dată a fost stabilită, nu întâmplător, în ziua nașterii Luceafărului poeziei românești.

În încheierea Sfintei Liturghii, preotul paroh Gheorghe Albu a săvârșit o slujbă de pomenire pentru sufletul poetului. În cuvântul de încheiere, părintele Gheorghe a subliniat legătură dintre Mihai Eminescu și Biserica Ortodoxa Română, precum și evlavia deosebită a acestuia către Maica Domnului, recitând spre exemplu poezia "Rugăciune".

Mai  apoi, sub coordonarea doamnei profesoare Magdalena poetul a fost omagiat de un grup de copii și tineri din parohie, care au prezentat un program artistic cu poezii și melodii pe versurile sale.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

A consemnat Romeo Căruceru, Secretarul Parohiei

23 Ianuarie 2023 - Cisterna di Latina

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4284060