Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

OMAGIU ADUS DOMNITORULUI ALEXANDRU IOAN CUZA LA FLORENȚA DE ZIUA MICII UNIRI

Pe 24 ianuarie 2023, la împlinirea a 164 de ani de la înfăptuirea Micii Uniri, la Florența s-a adus un omagiu prin rostirea unor rugăciuni și depunerea de flori la placa comemorativă de lângă reședința unde a trăit în exil între anii 1870-1873 Domnitorul Alexandru Ioan Cuza. Această placă comemorativă a fost instalată în anul 2019 cu sprijinului financiar al Protopopiatului Ortodox Român Toscana și are următoarea inscripție în bronz:

“IN QUESTA VILLA DAL 1870 VISSE I SUOI ULTIMI ANNI IL PRINCIPE ALEXANDRU IOAN CUZA ARTEFICE DELL’UNITÀ DI MOLDAVIA E VALACCHIA E PADRE DELLA ROMANIA MODERNA, GRANDE AMICO DELLA CAUSA NAZIONALE ITALIANA” (În această casă a trăit din 1870 ultimii ani de viață Domnitorul Alexandru Ioan Cuza, înfăptuitorul Unirii Moldovei și Țării Românești, Părintele României moderne, mare prieten al cauzei naționale italiene).

La eveniment au participat Consulul Onorific al României pentru Toscana, Ecc. Paolo Fagiolini cu soția, Pr. Ioan Trandafir Bobîrnea, protoiereul Protopopiatului Toscana 1, Melania Cotoi, președinta Asociației Culturale AlterNativa și ghid autorizat în Firenze, diverși membri ai comunității românești din Firenze și cetățeni italieni.

Domnul să-i ocrotească și să-i păstreze în unire fraternă pe toți românii de pretutindeni!

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4382006