Alege limba:

    Select your language

Adunarea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 7 martie 2023, a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I, găzduită de către Preacucernicul Părinte Gabriel Apopei la parohia „Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare al Romei” din Torre Angela, Roma.

În prima parte a întâlnirii, a avut loc prezentarea proiectelor din cadrul asociației „San Lorenzo dei Romeni” de către doamna președinte Ana Maria Obreja. Doamna președinte a prezentat proiectele („Hrană pentru sănătate”, „Chemarea îngerilor”, „Suntem cu tine de ziua ta! Viața – ce dar minunat”, „Milostenia – cheia care deschide Împărăția cerurilor”, „Brațele părintești”, „Toiagul Nădejdii”), care se desfășoară în prezent și care au nevoie atât de susținerea și infrastructura parohiilor, respectiv a protopopiatelor, cât și de implicarea preoților și a credincioșilor, în număr cât mai mare. Aceste proiecte au în prim plan ajutorarea familiilor de români aflați pe teritoriul italian – în mod special a copiilor aflați la tratament la spitalul Bambino Gesù din Roma –, sau în țară, precum și a persoanelor aflate în dificultăți economice, dar și a consolidării unor relații de prietenie și a re-orientării prin îngrijirea și mângâierea aproapelui spre iubirea de Dumnezeu.

În cea de-a doua parte a ședinței, Preacucernicul Părinte Protopop a mulțumit doamnei Obreja pentru prezentarea proiectelor social-filantropice, unele dintre ele cunoscute Preacucernicilor Părinți deja implicați și a evidențiat importanța acestei responsabilități pentru conștientizarea rolului și a impactului benefic a voluntariatului din partea Părinților și a credincioșilor. Alături de acestea, Preacucernicul Părinte Vicar Eparhial, Gheorghe Militaru a menționat câteva aspecte practice ale acestor proiecte și a propus câteva îmbunătățiri strategice pentru buna lor desfășurare. De asemenea, unii dintre Părinți și-au manifestat dorința de a colabora și mai strâns în cadrul acestor proiecte de suflet prin implicarea punctuală și a unor voluntari din parohiile păstorite.

După această discuție, Părintele Protopop a adus la cunoștință sarcinile misionar-pastorale, alături de cele administrativ-financiare primite din partea Centrului Eparhial, în evidențierea responsabilităților Preacucernicilor Părinți în raport cu solicitările pentru fiecare Departament atribuit.

 

 

Slavă întru cei de Sus lui Dumnezeu și pe pământ pace între oamenii buneivoiri !

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825874