Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Zi de bucurie în parohia românească din Marino | PS Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

În duminica a doua a Postului Mare, închinată Sfântului Ierarh Grigorie Palama, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Ermil și Stratonic” din Marino, în vecinătatea Romei, păstorită de părintele Ioan Coforea. La momentul potrivit, Preasfinția a hirotesit un citeț pe seama Parohiei Ortodoxe române „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” din Napoli.

 

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre vindecarea slăbănogului din Capernaum, subliniind legătura importantă dintre credință, vindecare și iertare. Momentul căderii și izgonirii din Rai a fost ca o boală, ca un handicap pentru om, iar prima consecință a acestei boli a fost pierderea vederii lui Dumnezeu. Prima cale prin care omul poare recâștiga vederea lui Dumnezeu este credința. Duminicile Postului Mare ne învață că firescul ar fi să-l vedem pe Dumnezeu. Credința îl duce pe om, pe de o parte, la vindecare, pe de altă parte, la iertare.

 

Referitor la Sfântul Ierarh Grigorie Palama, cinstit în a doua Duminică a Postului Mare, Preasfinția Sa a evidențiat faptul că Sfântul Grigorie a rămas în conștiința Bisericii ca fiind un mare apărător al credinței și ca unul care ne învață că omul, dacă își curățește inima, prin pocăință și nevoință, îl poate vedea pe Dumnezeu, după făgăduința făcută de El: „Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu” (Matei 5, 8).

 

Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți la o cercetare a sufletului pentru a vedea de ce fel de vindecări are fiecare nevoie, pentru a le cere atât pentru noi, cât și pentru aproapele nostru.

 

Predica poate fi ascultată accesând link-ul: https://youtu.be/pPGIyvN5S1k 

 

Parohia „Sfinții Mucenici Ermil și Stratonic” din Marino a fost înființată în anul 2018, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Prima Dumnezeiască Liturghie a fost oficiată pe data de 8 noiembrie 2018, de sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.

 

Lăcașul de slujire este situat în via Garibaldi, la numărul 54, în localitatea Marino (Roma)

 

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4284039