Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Împreună cu Sfântul Cuvios Benedict de Nursia la Abazia Sfânta Scolastica din Subiaco

 

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, un grup de preoți din Lazio au sărbătorit în ziua de 14 martie, pe Sfântul Cuvios Benedict de Nursia printr-un scurt pelerinaj la mânăstirea fondată de acesta în localitatea Subiaco. Prin amabilitatea lui pr. Fabrizio Messina Cicchetti, parohul Catedralei Sfânta Scolastica și  pr. Mauro Meacci, abatele mănăstirii din Subiaco, cu care pelerinii au avut bucuria de a se întâlni, s-au putut vizita grotele unde Cuviosul a trăit retras de la începutul vieții sale eremitice alături de alți eremiți orientali refugiați pe valea râului Aniene.

 

Într-una din capelele construite în aceste grote și anume în Capela Îngerilor, s-a recitat și Acatistul Sfântului, text în formatul bilingv - român și italian, moment emoționant de rugăciune pentru toți participanții. Nădăjduim ca Sfântul Benedict să ne fi primit rugăciunea și să ne călăuzească pe viitor în creșterea duhovnicească și dobândirea virtuților așa cum a făcut cu ucenicii săi.

 

“Cu curgerile lacrimilor tale ai lucrat pustiul cel neroditor şi cu suspinurile cele dintru adânc ai făcut ostenelile tale însutit roditoare; şi te-ai făcut luminător lumii, strălucind cu minunile, Benedict, părintele nostru. Roagă-te lui Hristos Dumnezeu ca să mântuiască sufletele noastre”.

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4562063