Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
Întâlnire cu copii de la "Școala dell'infanzia paritaria San Giuseppe" din Spinea.
 
 
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în săptămâna aceasta, parohia ”Acoperământul Maicii Domnului" din Spinea a organizat o intâlnire cu copiii din "Școala dell' infanzia paritaria San Giuseppe" din localitatea Spinea. Întâlnirea a avut drept scop prezentarea "Mărțișorului românesc tradiție cu mărturie și origine creștină" mărturisind cunoașterea și originile creștine a mărțișorului.
Părintele Vasile și doamna preoteasă Mirela au făcut o prezentare succintă a Bisericii Ortodoxe, insistând asupra unor aspecte importante ale spiritualității ortodoxe și răspunzând întrebărilor copiilor și al educatoarelor. Cu toții au rămas impresionați de frumusețea istoricului și originea creștină a mărțișorului. La final am lucrat cu toții mărțișoare într-o atmosferă de binecuvântare, bucurie și curiozitate din partea copiilor.
Au fost dăruite mărțișoare împreună cu o iconiță cu Maica Domnului Prodromița. Am promis că vom reveni cu ajutorul Domnului și la anul cu noi proiecte de cunoaștere și colaborare religioasă. Dăm Slavă Domnului și Maicii Domnului pentru toate.
 
Pr. Vasile Apostol
 
 
 
 
 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4284050