Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Pavecerniță în parohia Castelfranco

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Italiei, și cu mila Domnului în seara zilei de  16 martie, în parohia Castelfranco, Triveneto I, s-a săvârșit slujba Pavecerniței Mari în sobor de mai mulți preoți. de față la această slujbă au fost următorii preoți:  

 

Pr. Protopop Avram Matei – Venezia I,

Pr. Paroh Valentin Petroșanu,

Pr. Hârțopanu Constantin – S. Maria di Salla,

Pr. Dumitru Crețan – Mirano,

Pr. Nicușor Pîrvu – Noale,

Pr. Iulian Munteanu – Asolo,

Pr. Ionuț Grigore – Oderzo,

Adrian Ene – Feltre,

Pr. Antonie Geană – Belluno,

Pr. Constantin Baltag – Venezia 2,

Pr. Damașcan Mihail – Conegliano

pr. Dumitru Negura - Dolo

 

Pr. Protopop Avram Matei a vorbit credincioșilor despre grija față de post și despre necesitatea împărtășirii cu Sfintele Taine. Sfinția sa a vorbit despre cât de important este să ne înfrânăm și a pune stavile păcatului, așa cum după o ploaie mare, cei care locuiesc în zonele de munte, fac din loc în loc bariere din pietre sau altceva asemănător, pentru a potoli șuvoiul de apă ce vine și face prăpăd. Posturile mari împreună cu miercurile și vinerile de peste an sunt aceste baraje care potolesc furia păcatelor și a diavolului care vrea să ne înghită. Desigur că postul ar trebui însoțit cu cât mai multe fapte bune, pentru că faptele bune se obțin cu sacrificiu, astfel că Domnul ne va ierta mulțime de păcate pentru puținul bine făcut cu jertfă mare. Mulțumim părintelui Valentin, doamnei preotese și credincioșilor pentru primirea călduroasă.

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4284111