Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Serbare dedicată mamei în parohia “Sf. Paisie de la Neamţ” din Livorno

      Cu ajutorul Domnului, duminică 26 martie  2023 copiii și tinerii parohiei din Livorno au pregătit cu entuziasm o serbare dedicată mamei, având-o ca model suprem de dragoste maternă pe Maica Domnului, pe care am sărbătorit-o în cadrul Sfintei Liturghii sâmbătă 25 martie, de praznicul Bunei Vestiri.

      Aşadar, sub îndrumarea responsabililor şcolii parohiale, aceştia au pus în scenă o piesă de teatru, au  recitat cu emoţie poezii, au cântat pricesne şi cântece dedicate celei mai scumpe fiinţe din viaţa lor, mamei, mulţumindu-i prin acestea pentru toată dragostea dăruită şi jertfa adusă. 

      A fi mamă este ascultarea cea mai dragă şi de preţ a unei femei, având în vieţile sfinţilor nenumărate exemple din care să ne hrănim învăţarea. La însăşi baza societăţii stă raportarea părinţilor, cu precădere a mamelor, faţă de proprii copii. Astăzi primim nenumărate informaţii din lumea neuroştiinţelor, a psihologiei etc., dar încă din secolul patru Sf. Ioan Gură de Aur ne povăţuia spunând astfel: “ Daţi-mi o generaţie de femei creştine şi voi schimba faţa lumii!”.

      Mulţumim Domnului şi Maicii Sale pentru acest mare dar de a fi alături de copii în formarea lor ca oameni, creştini, în creşterea şi în drumul lor prin viaţă!

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381647