Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Întâlnire cu elevii de la Liceul "L. Calabrese- P.Levi" din San Pietro Incariano.

După o pauză de trei ani, parohia “Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona a reluat întâlnirile cu elevii Liceului "L. Calabrese- P.Levi" din San Pietro Incariano" - Verona.

Astfel, timp de trei ore, elevii din anul III, profilul uman, care în această perioadă studiază arta și arhitectura europeană, au vizitat biserica și Centrul Social-Cultural.

În cadrul acestei întâlniri părintele protopop Gabor Codrea a făcut o prezentare succintă a Bisericii Ortodoxe, insistând asupra arhitecturii bisericești, a artei și spiritualității iconografice ortodoxe și a răspuns la multele întrebări adresate de către elevi și profesori.

 

Pr. Gabor Codrea

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381491