Alege limba:

    Selectați limba dvs

“Familia preotului în Diaspora - provocări și soluții”, avându-l ca invitat pe Părintele Saul Șoptică-Vid | Debutul întâlnirilor din Săptămâna Familiei organizate în EORI

Întru o singură inimă, cu bucuria specifică slujitorilor Sfântului Altar, preoți, preotese, diaconi și diaconițe s-au întâlnit pe calea undelor, având în mijlocul lor pe Preasfințitul Părinte Episcop Atanasie de Bogdania, cu ocazia debutului întâlnirilor prilejuite de atenția deosebită pe care Episcopia Ortodoxă Română a Italiei o acordă în mod special în această perioadă Familiei.

Cu toții făcând parte din Familia Mare a Bisericii și fiecare în parte îngrijindu-se cu multă jertfelnicie de familia mică de acasă și din Parohie, participanții la întâlnire, împreună cu invitatul special, PC Părinte Saul Șoptică Vid, frate împreună - slujitor de la Parohia "Cuviosul Dimitrie cel Nou din Basarabi" din localitatea Budrio, au împărtășit din bogata experiență atât ca preot, cât și ca  tată a 6 copii ai invitatului, cât și din mărturiile și întrebările preoților și preoteselor care au intervenit. Alături de invitatul special, prin rânduiala lui Dumnezeu, a fost prezent la întâlnire PC Părinte Doru Vasile Gârboan, frate împreună - slujitor la Parohia Ortodoxă Zalău - Ortelec în România, care rămâne în inima tuturor celor care l-au cunoscut pe meleagurile Italiei și nu numai.

Prin participarea la întâlnirea dedicată familiilor de preot, toți participanții au avut posibilitatea să își amintească de mărturisirea depusă la hirotonie, cu privire la rânduirea propriei case, pentru a putea purta grijă de Biserica lui Dumnezeu, într-o atmosferă caldă, familială, menită să susțină misiunea deloc ușoară a preotului în diaspora română din Italia.

 

Departamentul pentru Familie al EORI

 

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833525