Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Vizita corului Învierea din Fălticeni la Torino și Saluzzo

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, în anul omagial închinat cântăreților și imnografilor bisericești,  am avut bucuria de a primi în mijlocul comunităților noastre din Torino și Saluzzo, corul mixt "Învierea " de la catedrala din orașul Fălticeni,  județul Suceava condus de PC. Părinte Claudiu Hariuc.

Vineri 12 mai la ora 20 , după săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, la parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Torino, corul a interpretat un mini concert de cântece religioase pascale.

Sâmbătă 13 mai la ora 18, la centrul cultural și etnografic "Casa Berlovan " a parohiei Sfanta Cruce corul a interpretat un program artistic folcloric și de doine tradiționale românești, împreună cu grupul " Șezătoarea" condus de doamna Rodica Manciu.

Duminică 14, mai corul a participat la Sfânta Liturghie în parohia sfântul Mare Mucenic Procopie din Saluzzo a cărui paroh este părintele Simota Codrin, dând răspunsurile la slujbă. După Sfânta Liturghie,  corul a interpretat un moment artistic religios.

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381472