Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Ziua familiei sărbătorită în Parohia Pescara

Duminică 21 Mai 2023 în parohia "Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana" din localitatea a fost sărbătorită ziua internațională a familiei.

După săvârșirea Sfintei și Dumnezeiești Liturghii, în ziua de pomenire a Sfinților Împărați Constantin și mama sa Elena, a avut loc un cadru festiv în care părintele paroh Alin Iarca, a subliniat importanța nașterii de prunci și totodață a creșterii lor în duhul lui Dumnezeu, un act care reprezintă un adevărat pelerinaj spre sfințenie, dar și contribuirea noastră la creșterea unei societăți mai sănătoase. Credincioșii au fost îndrumați să urmeze exemplul Sfintei Împăretese Elena care și-a crescut copilul cu valori sănătoase, valori care au purtat pe Sfântul Constantin la descoperirea profundă a lui Dumnezeu, ajungând la sfințenie prin viața, deciziile și faptele sale.

 

Citește mai departe >>>

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381524