Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

80 de copii italieni vizitează biserica românească din BOLZANO

Trei clase de la Institutul Compresiv “ LONGON “, alǎturi de profesorii lor de religie au vizitat parohia   ortodoxǎ din BOLZANO, din dorinţa de a ȋntelege mai bine cultura şi spiritualitatea româneascǎ.

Întâlnirea s-a focalizat asupra a doua tematici fundamentale, solicitate de oaspeţi: realizarea, simbolismul şi teologia ICOANEI ORTODOXE apoi  VEŞMINTELE PREOŢEŞTI – piesele din care sunt alcǎtuite ( stiharul, mânecuțele, epitrahilul, brâul și felonul ) originea, semnificaţia simbolico-misticǎ, utilitatea şi importanţa lor ȋn slujire. 

Dupǎ ce am rǎspuns numeroaselor ȋntrebǎri pe marginea acestor subiecte, copiii au vizitat un mic muzeu de iconografie ortodoxǎ, prezent ȋn parohia noastrǎ.

Dǎm slavǎ Domnului pentru aceastǎ zi minunatǎ şi pentru faptul cǎ am avut ocazia de a prezenta valorile milenare ale Bisericii Noastre Ortodoxe, celor care aparţin altor religii.

 

 Preot Lucian Milasan,

BOLZANO

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381489