Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Adunarea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 23 mai 2023, a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I, găzduită de către Preacucernicul Părinte Paroh Marius Dumbravă la parohia „Sfântul Sfințit Mucenic Ipolit al Romei” din Ciampino.

Adunarea a fost prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop Cristian Olteanu. În prima parte a ședinței, Preacucernicul Părinte Protopop a comunicat recomandările primite din partea Centrului Eparhial, legate de situația financiară a parohiilor, respectiv procedurile și verificările administrative precum și de îndatoririle preoților la solicitările eparhiale. Părintele Protopop a subliniat importanța acestor întruniri lunare pentru cultivarea responsabilității misionar-pastorale și dezvoltarea unei conștiințe comune solidare și eficiente în buna chivernisire și întrajutorare bisericească. Preacucernicul Părinte Protopop a vorbit și despre colectele centralizate la nivelul Eparhiei pentru credincioșii afectați din zonele inundate ale Italiei cauzate de ploile masive care au făcut ravagii în mai multe regiuni din peninsulă.

În cea de-a doua parte a întâlnirii, Preacucernicul Părinte Secretar Eparhial, Daniel Bageac a vorbit Preacucernicilor Părinți despre înscrierile la cursurile pentru obținerea gradelor profesionale în preoție și totodată despre procedurile aferente acestor cursuri încurajând ca fiecare preot să urmeze aceste cursuri folositoare slujirii preoțești.

 

 

Hristos a înviat din morți cu moartea pe moarte călcând și celor din mormânturi, viață dăruindu-le!

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4795213