Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Eroii români au fost pomeniți al Avezzano, Italia

Cu ocazia sărbătoririi Zilei Eroilor, în după-amiaza zilei de joi, 25 mai 2023, la Praznicul Înălțării Domnului nostru Iisus Hristos, a avut loc, la Avezzano, slujba Parastasului pentru eroii neamului, spre pomenirea soldaților români căzuți în timpul primului război mondial. La Avezzano a fost un cimitir al prizonierilor Austro-Ungari din care făceau parte soldați români din zona Transilvaniei înrolați în trupele Austro-Ungare.

 

Slujba a fost oficiată de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, înconjurat de un sobor de preoţi format din PC Părinte Protopop Alin Iarcă, PC Părinte Paroh Daniel Mititelu și alți clerici din Protopopiatul Abruzzo-Molise. La eveniment au participat numeroşi credincioşi şi reprezentanţi ai autorităţilor române şi italiene, dintre care îi amintim pe doamna Gabriela Dancău, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Republica Italiana, Republica Malta și Republica San Marino, domnul Giovanni Di Pangrazio, Primarul Orașului Avezzano și domnul Colonel Iulian BARBU, ataşat al Ministerului Apărării pe lângă Ambasada României în Italia.

 

Pentru toţi eroii neamului românesc, din toate timpurile şi din toate locurile, căzuţi pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori, pentru apărarea patriei şi a credinţei ortodoxe strămoşeşti, pentru întregirea neamului şi pentru libertate, ne-am rugat ca Dumnezeu să dea iertare, odihnă şi pace sufletelor lor. Amintindu-ne de bunicii, moşii şi strămoşii noștri care au luptat în acest război, privind la suferințele lor şi ale familiilor lor, să le oferim recunoștința noastră şi să  le urmăm vitejia.

 

Slujba de pomenire de anul acesta a fost un moment deosebit şi emoționant pentru noi toţi, dar mai cu seamă pentru copiii îmbrăcați în costume populare și purtând steaguri tricolore în mâini.  Eroii noștri au murit pentru țara și neamul românesc, iar noi le mulțumim și îi pomenim cu prețuire.

 

A consemnat,

Pr. protopop Alin Iarcă

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4562173