Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Pomenirea eroilor în Protopopiatul Triveneto 2

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, preoții din Protopopiatul Triveneto II sub protia părintelui Gabor Codrea, au oficiat joi 25 mai 2023, la Praznicul Înălțării Domnului, slujba Parastasului pentru sufletele ostașilor români înmormântați în Cimitirul Militar din Bolzano.

La eveniment au participat oficialități locale alături de delegația Consulatului General al României la Milano, condusă de domnul Consul General Florin Pascu, dar și creștini din parohiile Protopopiatului Triveneto II.

După slujbă, la crucea monument așezată de statul român în anul 2021, au fost depuse coroane de flori din partea Consulatului General al României la Milano și a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

A urmat apoi o întâlnire informativă cu reprezentanții Consulatului României, într-un spațiu pus la dispoziție de Parohia Bolzano.

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381562