Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Ziua Eroilor, marcată în mod solemn în Cetatea Romei 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, într-o solemnitate plină de adâncă emoție și respect, Cimitirul Monumental Verano din Roma a găzduit o ceremonie specială în onoarea Eroilor Neamului Românesc, la Praznicul  Înălțării Domnului, zi în care  Biserica a rânduit să fie pomeniți toți soldații români care s-au jertfit pentru credință, neam și țară.

Astfel astăzi 25 mai 2023 pe tot cuprinsul Patriarhiei Române au fost pomeniți eroii care și-au dat viața pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori, pentru întregirea neamului și apărarea credinței și a țării. Sub aceleași auspicii șiîn cetatea Romei, la Mausoleul Militar din incinta Cimitirului Verano, a fost savârșită slujba Parastasului pentru Eroii Neamului, de către un sobor de preoți din Protopopiatele Lazio III și Lazio IV, călăuziți de Prea Cucernicul Părinte Vicar Eparhial Gheorghe Militaru.

La acest emoționant eveniment au participat reprezentanți de seamă atât din partea autorităților civile și militare din Italia și ale Ambasadei României la Roma.

Printre aceștia s-au numărat domnul Ministru Consilier Cosmin Mitrea - Coordonatorul Secției Consulare de la Roma, domnul Locotenent Colonel Ene Lucian și Mareșalul Begliuti Davide din partea Ministerului Apărării Italian.

Toți cei prezenți au evocat în intervenția lor curajul și sacrificiul suprem al înaintașilor noștri, pentru libertatea, unitatea și credința neamului românesc. Înaine de slujba plină de emoție și evlavie, au fost depuse două coroane de flori la Mausoleul Militar din Verano, din partea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și a Ambasadei României la Roma.

Acest omagiu menit a statornici pe piramida nemuririi faima lor a reprezentat un moment de aducere aminte, de recunoștință și de vie emoție a memoriei și jertfei eroilor noștri, care cu jertfelnicie și-au pus viața la temelia valorilor și idealurilor care definesc poporul român.

 Veșnica lor pomenire!

 

A consemnat Pr Aron Horciu – Lazio IV

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381577