Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Eroii neamului românesc au fost pomeniți la Cimitirul Austro-Ungar din Palmanova

A devenit deja o tradiție ca, în fiecare an, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, la Praznicul Înălțării Domnului, când se cinstesc Eroii neamului, să organizeze o slujbă de pomenire într-un cimitir din nordul Italiei. În perioada 1916-1919, statisticile oficiale ne arată că aproximativ 1990 de ostași români și-au pierdut viața pe teritoriul peninsulei italice.

Anul acesta, în ziua cinstirii Eroilor, joi, 25 mai 2023, în Protopopiatul Triveneto III s-a pregătit un moment solemn la cimitirul Palmanova, din provincia Udine, cimitir în care se găsesc peste 17000 de soldați care și-au pierdut viața în timpul Primului Război Mondial.

La acest eveniment deosebit, slujba Parastasului pentru eroi a fost săvârșită de către Preacucernicul Părinte Protopop Florin Cherecheș, alături de părinții din Protopopiatul Triveneto III. În cadrul slujbei au fost pomeniți cei 363 de eroi români căzuți pe front în zona Friuli-Venezia-Giulia. De asemenea, din partea autorităților a fost prezent Primarul din localitatea Palmanova, domnul Francesco Martines. Fiecare dintre aceștia au adresat un gând la acest moment comemorativ.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Părintele Protopop Florin a amintit despre importanța pomenirii celor adormiți, care s-au jertfit pentru patria și credința strămoșească, memoria eroilor fiind, pentru noi, un exercițiu de recunoștință și de apreciere, pentru cei care și-au dăruit viața pentru ca noi să ne exprimăm și să ne rugăm liberi. De asemenea, Părintele Florin a adresat mulțumiri tuturor celor care au contribuit la buna organizare, a acestui moment.

Slavă Lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381518