Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Pomenirea eroilor în Protopopiatul Triveneto IV

Cu ocazia sărbătoririi Zilei Eroilor, în după-amiaza zilei de 25 mai 2023, la Praznicul Înălțării Domnului nostru Iisus Hristos, s-a săvârșit slujba Parastasului pentru eroii neamului, spre pomenirea soldaților români căzuți în timpul primului război mondial, ale căror oseminte şi plăci comemorative se păstrează în osuarul militar aflat în incinta cimitirului comunal din Rovigo.

Slujba a fost oficiată de către un sobor de preoţi din Protopopiatul Ortodox Român Triveneto IV, în frunte cu Preacucernicul Părinte Protopop Gheorghe Verzea de la Parohia Padova, înconjuraţi de numeroşi credincioşi şi de reprezentanţi ai autorităţilor de stat şi religioase locale. La sfârşitul slujbei au adresat cuvinte de omagiere şi dori de pace între toate popoarele: primarul oraşului Rovigo, Edoardo Gaffeo, PC Părinte Protopop Gheorghe Verzea şi pr. Nicolae Budui, parohul comunității ortodoxe române din Rovigo.

Ossario militare di Cantonazzo din Rovigo a fost construit în jurul anului 1931, în urma decretului de lege 877, care prevedea ca osemintele soldaţilor italieni, cât şi cele ale celorlalţi soldaţi aparținând țărilor aliate sau inamice, căzuţi în timpul primului război mondial, să se conserve în osuare (Sacrario) special amenajate.  Aici odihnesc rămășițele pământești a 804 soldați, dintre care 589 aparținând armatei italiene şi 215 celei austro-ungare, transportate aici de la cimitirele comunale din împrejurimi, unde au existat pe timpul războiului două lagăre de concentrare.

 Cercetând plăcile comemorative, am descoperit numele a 15 soldaţi români. În dreptul lor stă scrisă  localitatea şi ţara de origine a fiecăruia. Pe unele plăci era trecut România sau Bucovina, în timp ce pe altele scria Ungaria sau Austria, dat fiind faptul că în perioada primului război mondial, Bucovina făcea parte din Imperiul Austro-Ungar.

Pentru aceştia şi pentru toţi eroii neamului românesc, din toate timpurile şi din toate locurile, căzuţi pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori, pentru apărarea patriei şi a credinţei ortodoxe strămoşeşti, pentru întregirea neamului şi pentru libertate, ne-am rugat ca Dumnezeu să dea odihnă şi pace sufletelor lor.

Preot Nicolae Budui - Rovigo

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4381632