Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

ZIUA EROILOR LA CIMITIRUL MILITAR DIN PROSECCO

            Cu binecuvântarea Presfințitului Episcop Siluan, preoții și credincioșii din parohiile protopopiatului Triveneto 1 s-au adunat ca în fiecare an, pentru slujba de pomenire a eroilor martiri si soldați români cazuti pe toate câmpurile de luptă.

            Și în anul acesta însă ne-am adunat în după amiaza sărbătorii Înălțării Domnului, la Cimitirul Austro-ungar din Prosecco, pentru asăvârșislujba Parastasului pentru toți eroii martiri și soldații care odihnesc aici și pretutindenea, dar în mod special pentru cei înmormântați în acest cimitir.

            Prin săvârșirea acestor slujbe de pomenire, manifestăm pe de o parte credința noastră în viața veșnică, și cerem Domnului, să-i odihneasca pe toți acolo unde luminează lumina feței Sale, dar pe de altă parte se nasc inimile noastre sentimente și trăiri înălţătoare ale iubirii de Dumnezeu, de Neam şi de Patrie.

            Se creeaza astfel o legatură mai puternică între noi cei din diaspora și întreg neamul românesc și ni se dă un sens de  continuitate și unitate care se transmite din generație in generație.

            Au participat la acest eveniment Domnia Sa, Consulul General Cosmin Victor Lotreanu de la Consulatul din Trieste, precum și 1 Luogotenente Giuseppe Piccirillo din partea Ministerului Aparării din Italia, care au vorbit celor prezenti despre importanța acestor slujiri lângă crucile simple a soldaților căzuți, exprimând astfel pe deoparte compasiunea și recunoştinţa faţă de acești frați ai nostri căzuți pe meleaguri străine departe de țară și de cei dragi, iar pe de altă parte învățând cât de importanta este pacea și unitatea între popoare.

             În încheierea a avut loc  depunerea de coroane de flori lângă crucea din mijlocul cimitirului, cu intonarea de cantece patriotice .

Slavă lui Dumnezeu pentru toate !

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4562130