Alege limba:

    Selectați limba dvs

Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Piemonte III | PS Atanasie de Bogdania invitat la eveniment

În după-amiaza zilei de duminică, 28 mai 2023, a avut loc Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Piemonte III. Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a fost invitatul de onoare al acestei ediții, găzduită de Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Sfințit Mucenic Elefterie” din Aosta.

 

Grupuri din parohiile Venaria Reale, Ivrea, Chivasso, Novara, Biella, Rivarolo, Aosta, Cirié și Settimo Torinese au încântat publicul prin diversitatea programelor oferite: cântece, teatru, poezie, muzică populară și instrumentală, dansuri populare și dansuri moderne, precum și prin o expoziție de icoane și tablouri ornamentale.

 

Ierarhul a adresat participanților un cuvânt duhovnicesc, apreciind și lăudând preocupările și eforturile copiilor de la școlile parohiale ale parohiilor din protopopiatul Piemonte III pentru dragostea arătată față de Biserică prin participarea la cursurile școlilor parohiale și prin programele pe care le implementează. Preasfinția Sa a felicitat pe participanți și pe organizatori, oferindu-le tuturor diplome de participare și de apreciere.

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4855410
Today: 220