Alege limba:

    Selectați limba dvs

Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Piemonte I

Duminică, 28 mai 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului părinte Episcop Siluan, al Episcopiei ortodoxe române a Italiei, în Protopopiatul Piemonte I a avut loc Festivalul Bucuriei care s-a desfășurat în incinta Școlii parohiale a Bisericii Sfânta Parascheva cu sediul în Via Gino Marinuzzi nr. 14 din Torino.

Evenimentul a fost găzduit, moderat și coordonat de Parohia Torino I. Festivalul a inclus  piese de teatru, cântece, poezii, dansuri populare și partituri muzicale la pian, protagoniști fiind tineri și copii din cadrul școlilor duminicale ale următoarelor parohii : Collegno, Torino I, Torino II, Torino III, Moncalieri, Susa și Orbassano.

În concordanță cu omagiul legăturii dintre vârsnici și tineri adus de către Biserica Ortodoxă Română, tema sinodală din acest an, Parohiile Collegno și Sfânta Parascheva au pus în scenă două piese de teatru cu nume sugestive, Bunica și nepoata și respectiv Bunicul, cea din urmă fiind o adaptare după povestea lui Barbu Ștefănescu Delavrancea.

Momentele de dansuri populare românești ale parohiei Torino II au reușit să-i miște pe toți cei care au participat la acest festival, părinții și tinerii formând o mare roată a bucuriei, o horă a zâmbetelor. Evenimentul a fost un succes atât prin dimensiunea participării numerice cât și prin programul aferent bogat și diversificat al participanților. Toți s-au bucurat la final de agapa frățească oferită de organizatori.

Mai departe, la Festivalul Bucuriei de la Pescara, vor merge : Cristian Sârbu- pian (Moncalieri), Andreea Ursu – voce (Orbassano) , Daniel Pitic, Alexandra Zuzeac și Teodora Grosu - teatru (Collegno). Mulțumim tuturor pentru implicare în eveniment și dăm slavă Domnului pentru toate.

A consemnat preoteasa Ioana Nan Vasilescu

 

 

 

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4855406
Today: 216